Custom Rom Nedir ?

Bir Android cihazınız varsa veya bu konuda Android ile ilgili herhangi bir haber sitesini ziyaret ediyorsanız, ROM’ları duymuş olacaksınız. Pek çok insan ROM’ların ne olduğunu anlasa da, bazı insanlar için kafanızı karıştırmak o kadar kolay bir şey değil. ROM’un ne olduğundan tam olarak emin değilseniz, umarım bugün sizin için her şeyi açıklığa kavuştururum.

Öncelikle ROM’un ne olduğunu açıklamalıyım. ROM terimi yanlış kullanılmış ve bir takma addır. Yakın zamana kadar ROM’lar R ead- O nly- M emory’den oluşan depolama yongalarıydı . Hiç Gameboy oyunu oynadın mı? ROM’lardı. Bazen kartuşta oyunları kaydedeceğiniz ayrı bir alan vardı, ancak oyunun kendisi Salt Okunurdu. Onu değiştiremezsin. Android’e göre doğru olmaya daha yakın olan terim Firmware’dir. İsterseniz hepsini kolayca değiştirebilirsiniz.

Bu kartta birkaç ROM yongası vardır, bunlardan biri cihaza Android yazılımını (Firmware) nasıl başlatacağını söyler.

İnsanlar cihazlarına ROM yüklemekten bahsettiklerinde, eski Android yazılım / sistem dosyalarını silmek / üzerine yazmak ve Android ile cihazın davranışını değiştirmek için yenileriyle değiştirmek anlamına gelir. Bilgisayarınızın işletim sistemini (Windows 7, OSX, Linux) yeniden yüklediyseniz, bu hemen hemen aynı prosedürdür. Diski veya ‘belleği’ silin, ardından bilgisayara önyüklemesi için yeni bir yazılım verin.

Özel ROM’lar

Custom ROM, saf bir Android dağıtımı olmaktan herhangi bir değişikliğe uğramış olandır. Google, Android kaynak kodunu herkesin oynayabileceği bir hale getirir ve insanlar bu kodu alıp kendileri için değiştirirler. Geldikleri özellikleri eklemek veya onu eğlenceli ince ayarlar ve eklemelerle yeniden dağıtmak. Bu nedenle, Custom ROM, Android’in bir cihazda daha iyi çalışmasını sağlamak için bazı özel kod değişikliklerinden, ana ekranı, arka plan hizmetlerini ve varsayılan yazılımı değiştirmeye kadar çeşitli tanımlara sahip olabilir.

Çoğu yazılım uzmanı, en hızlı veya en çok özellik dolu ROM’ları oluşturmak için topluluklarda birlikte çalışır. Bugün en popüler olanları CyanogenMod (70’den fazla cihazı destekleyen!), AOKP (birçok özelleştirme seçeneğine sahip hafif bir ROM) ve genellikle harika görünmeye odaklanan ağır bir ROM olan Android Revolution. Sırf bu Android yapılarının ‘sıradan insanlar’ tarafından yapıldığı ve HTC veya Samsung’daki yüksek ücretli geliştiriciler olmadığı için, hatalarla dolu veya kullanımlarının riskli olduğu anlamına gelmez. Çoğu durumda, topluluklar tarafından oluşturulan yazılım on kat daha iyidir. Yayın döngüleri çok daha kısadır, eğlenceli özellikler eklenebilir ve geliştirmeye herkes bir fikirle katkıda bulunabilir.

AOKP’yi kendim kullanmayı seviyorum ve aşağıdaki ekran görüntüsünde, şeyleri özelleştirmenize ne kadar izin verdiklerine dair bir örnek var. Navbar’ım, Saatim ve pil şarj düzeyi çubuğum neon yeşili. Ayrıca WiFI Sinyalin yüzdeyle ölçüldüğünü ve gezinme çubuğunun üst kısmında çalışan şarj ölçerin yanı sıra sağ altta dairesel bir ölçüm cihazım olduğunu da unutmayın.

Bazı ROM’lar!

Mevcut HTC veya Samsung yazılımınızdan memnun değilseniz, bu web sitelerine bir göz atın. Bunlar, bugün var olan en popüler ROM’lardan üçü.

  • CyanogenMod – Cihazınız için neredeyse kesinlikle minimalist ve hızlı bir yapıya sahipler.
  • AOKP – Popülerliği muazzam bir şekilde artan harika bir ROM. Şu anda çok fazla sayıda cihazı desteklemiyorlar, ancak öğrenmeye değer.
  • Android Revolution HD – Görünüşteki büyük baba – Çoğunlukla HTC ve Asus Transformer, Galaxy Nexus gibi desteklenen cihazların bir listesini görmek için sayfayı aşağı kaydırın.

Cihazınızda Özel ROM’lara sahip olmanın avantajları

  • Normal Sürümler – Yeni bir Android dağıtımı veya operatörünüzden bir dizi özellik için aylarca beklemek yerine. Özel ROM geliştiricileri bunları birkaç hafta içinde ortaya çıkarabilir. Sizi Android’in yapabilecekleri konusunda en ileri düzeyde tutuyor.
  • Kolaylıkla Değişim – Bir ROM yüklemek için telefonunuzu bir kez Köklendirdikten sonra, daha sonra başka birini kolayca yükleyebilirsiniz. İsterseniz, çoğu üretici yazılımı yayınladığından, telefonunuzun birlikte geldiği stok yapısına geri dönebilirsiniz.
  • Root  – Custom ROM kurmak için cihazınızı köklendirmeniz gerekir. Bu, telefonunuzda beğendiğiniz herhangi bir şeyi kaldırmanıza ve düzeltmenize olanak tanır. Ayrıca, hız aşırtmacıların çalışabilmesi gibi bazı uygulamaların Kök erişim gerektirdiği anlamına gelir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *