Arılar Temel Aritmetik İşlemlerini Yapabiliyor!

Harika canlılar olan arılar, doğada çok önemli görevler üstleniyor.Bal üretiminde öne çıkan bu minik kahramanlar, tozlaşma uzerinde de çok etkililer.Son yapılan çalışmaya göre;

Araştırmacılar, arıların toplama ve çıkarma kabiliyetine sahip olduğunu keşfetti.

Avustralya’daki RMIT’deki araştırmacılar ve Fransa’daki Toulouse Üniversitesi’nin, arıların temel aritmetik işlemlerini yapabilecekleri tespit edildi. Arıların toplama ve çıkarma yeteneğine sahip olduğu, bu küçük böceklerin sofistike bir biliş seviyesine sahip olduğunu ve bir kez daha beyin gücünün mutlak surette beyin büyüklüğüne bağlı olmadığını kanıtladığını gösterdiler.

Geçen yıl aynı araştırma ekibi, en az sayıda element içeren görüntüleri seçmek için onları eğiterek sıfır kavramını anlayabildiklerini gösterdi . Daha sonra sayı becerilerinin daha da ileri gidip gitmediğini belirlemek için çeşitli deneyler yaptilar.Yani arıların sayıları toplayıp çıkarabilirler mi sorularıni sordular? Bu deneyi, bir bal arısını Y şeklinde bir labirentte eğiterek, doğru seçimi yaptıklarında  şeker suyu ödül olarak ve yanlış bir tat vermişlerse acı tat veren kinin çözeltisi yaparak yaptılar.

Labirentin girişinde arı, “artı bir” i temsil eden mavi ya da “birini çıkar” anlamına gelen sarı olan bir ile beş şekil grubuna maruz bırakıldılar. Bu ilk sayıya bakıldığında, arı küçük bir delikten bir taraftaki soruna doğru çözümle işaretli bir geçişi ve diğer yandan yanlış yanıtı olan bir “karar odasına” gönderildi. Araştırmacılar, arıların labirentin sadece bir tarafına uçmayı öğrenmelerini önlemek için deney boyunca cevabı rasgele değiştirdiklerini söylediler.

Başlangıçta arılar yollarını rastgele seçtiler, ancak dört ile yedi saat süren yaklaşık 100 denemeden sonra, arılar mavinin bir tanesini, sarı’nın bir tanesini çıkarmayı kastettiğini ve bu kuralları farklı sayılara uygulayabildiklerini gösterdiler. Araştırmacılar, bunun gibi temel matematik problemlerinin bile iki seviyeli beyin işlemi gerektirdiğini belirtiyorlar.

RMIT’den Doçent Adrian Dyer, “Kısa süreli belleğinize verilen bir dizi rakamı zihinsel olarak manipüle ederken, uzun süreli belleğinize ekleme ve çıkarma ile ilgili kuralları tutabiliyor olmanız gerekir” diyor. “Bunun üzerine, arılar aynı zamanda kısa vadeli anılarını aritmetik problemleri çözmek için kullandılar; artı veya eksi olarak görsel yardımlar vermekten ziyade soyut kavramlar olarak tanıdıklarını öğrendiler. Bulgularımız, gelişmiş sayısal bilişin çok daha fazla bulunabileceğini öne sürüyor Hayvanlar arasında doğada daha önce hiç olmadığı kadar yaygın bir durum. “

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *