Dünyanın En Büyük Sörf Lagünü Kore’de İnşa Edilecek!

Wavegarden , İngiltere ve Avustralya’daki sörf parkları inşaatına başlamış , çalışmalarında digerleriyle birlikte hareket etmiştir. Şimdi İspanyol firması, dünyanın en büyük sörf lagünü olacağı bildirilen bu Kore projesi gelişmeye başladığında işleri daha da kolaylaşacagini açıkladı.

Wavegarden Koyu olarak bilinen lagün, Güney Kore’nin Gyeonggi bölgesindeki Seul’den arabayla yaklaşık bir saatlik mesafede bulunan 2,1 milyar Avro’luk (~ 2,4 milyar ABD Doları) Kaplumbağa Adası cazibe merkezinin merkezi olacak. Okyanustan geri kazanılmış araziler üzerine inşa edilen Turtle Island’da ayrıca oteller, kongre merkezleri ve marinalar yer alacak.

Lagün, her biri farklı beceri düzeylerinde sörfçüler için farklı boyutlarda, şekillerde ve kuvvetlerde dalgalara sahip olacak birden fazla sörf alanını bir araya getirme planları (yukarıdaki fotoğraf mevcut bir Wavegarden tesisinden).

Kar küreme aleti benzeri “dalga kanatları” su altı yollarında ileri ve geri hareket ederek saatte 1.000’e kadar “okyanus benzeri” dalga üretecektir. Elektrik kullanımını en aza indirmek ve su arıtma sistemine güç sağlamak için bu dalgaların ürettiği enerjinin bir kısmı geri kazanılacaktır.

Kaplumbağa Adası geçtiğimiz Kasım ayında resmen ilan edildi ve Koreli tema parkı geliştiricisi Daewon Plus İnşaat tarafından inşa ediliyor. Bu yapının,2020 yılında açılması planlanıyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *