Geliştirilen Bu Robot 300 Milyon Yıl Öncesindeki Bir Kertenkele Fosilini Canlandırıyor

Gelişen teknolojik cihazlar ve bunların kullanımına bağlı olarak birbirini destekleyen farklı türden aygıtlar, gittikçe yaygınlaşmaktadır.Bilgi toplumundaki bilim insanları farklı türden araştırmalar yaparak şaşırtmaya devam ediyor.Tarihsel açıdan bakıldığında, bilimsel devrim hızı artık ay bazına inmiş durumdadır. İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü Lozan’dan (EPFL) ve Berlin Humboldt Üniversitesi’nden (HU) bir araştırmacılar ekibi,son zamanlarda geliştirdikleri bir robotla, bizleri tarih öncesi yaşamış canlıların hayatlarını keşfetmeyi ve onları yakından tanımayı sağlamaktadırlar.

GENEL AMAÇ:

Amaç, omurgalıların evrimini daha iyi anlamak için yaklaşık 300 milyon yıllık olan bu hayvanın hareketini çoğaltmak ve onların hareket manevralarını inceleyerek evrim süreçlerini anlayabilmek.Robotik modellerini gerçekleştirmek için araştırmacılar şu anda: caiman, semender, iguana ve skink gibi doğada bulunan canlıları kullanmaktadır.

Orobates pabsiti fosilinin ortaya çıkardığı anatomiye dayanarak , hayvanın uzunluğuna ve kutlesine bağlı kalınarak OroBOT adlı bir robotun üretimini üstlendi . OroBOT, yaklaşımları ve dolayısıyla bu tarih öncesi hayvanın olası hareketiyle ilgili çeşitli hipotezleri test etmek için kullanıldı. Araştırmacılar, üç ana noktaya odaklandıklarını söylüyorlar: hayvanın zemine yakınlığı , omurganın hareket açıklığı ve hareket ederken dirsek veya omuz ekleminin kullanımının dengesini saptamışlardır.

Orobates pabsiti: Fosil ayak izlerinin tam ve eksiksiz olarak bulunduğu en eski tarih öncesi yaratıktır.

SONUÇ: Lozan’daki İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nden ve Berlin’deki Humboldt Üniversitesi’nden araştırmacılar, hareket kabiliyetinin evrimdeki rolünü incelemek için bu omurgalı canlının hayatını ve hareket manevralarını gösteren bir robot yaptılar.Ayrıca gelecekte koşan memeliler üzerinde de benzer çalışmanın yapılabileceği kaydedildi.Örneğin atlar,zebralar vb.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar
  1. ishana

    teknoloji ile arkeolojinin, bilimin buluşması güzel sonuçlar doğuruyor. GEçmişten ders almak isteyen bilim adamları toprağın altındakileri eşeliyor ve yeniden canlandırıyor. Tarih tekerrürden ibarettir sözünü yaşamaya çalışıyorlar. Robot teknolojileri üzerindeki çalışmalar sonucunda artık evlerde bizlere hizmet edecek robotların pazarlanmasına az kaldı. kablosuz şarj ile batarya bitti sorunu kalmayacak olan bu cihazlar, temizlik, yemek, ütü, eşya taşıma gibi temel iş ve işlemlerde insanlara yardım eder hale gelecekler.
    elbette bu teknolojilerin evlerimize girmesi için bir çok insanın bedel ödeyecek olması biraz can sıkıcı. insanların robotlar yüzünden işlerini kaybetmesi büyük kargaşalara sebep olabilir.

  2. Engin

    Gerçekten teknoloji çok garip bir hal almaya başladı. Geçmişte yaşamını sürdürmüş bu canlıların nasıl bir yaşam standartları olduğu ve yaşamlarını sürdürmek için ne gibi özelliklere sahip olduklarını öğrenmek için inanılmaz bir gayret ve yatırım gerçekleştiriliyor. Bu konuda özellikle Avrupa’da yer alan Üniversiteler önemli araştırmalar yapıyor, gönül ister ki benzer başarılara ülkemizde yer alan Üniversiteler’de sık sık imza atsa.