Mazda,Ünlü MX5 Miata Modelinin 30.Yılını Özel Baskıyla Kutladı

Mazda, ilk olarak MX-5 Miata’yı 1989 Chicago Otomobil Fuarı’nda tanıtmaya başladi bu yüzden  Japon otomobil üreticisinin Chicago’daki MX-5 Miata 30. Yıldönümü dünya prömiyerini yaparak o arabanın 30. yıldönümünü  aynı yerde kutlamayı seçmesi çok uygun bir davranış olarak görüldü.

1989’daki ilk çıkışından bu yana, MX-5 Miata, dünyadaki son derece popüler olmaya devam etti ve 2000 yılında 530.000 adetin üzerinde satış yaparak , tarihteki en çok satan iki kişilik spor otomobili olarak Guinness Dünya Rekorunu kırdı . Satışlar 2011 yılına kadar 900.000 tırmanmaya devam etti ve Nisan 2016’da bir milyonuncu MX-5 Miata üretim hattından çıkmış oldu.

Aynı zamanda, bir otomobilin aynı yıl içinde bu ödülleri ilk kez aldığını belirten, Yılın Dünya Otomobilleri ve 2016’daki Dünya Tasarım ödülleri dahil tüm ödülleri alması büyük bir başarı olarak görüldü.

Son geliştiren modellin iç kısımda, turuncu borulara sahip olan ve Alcantara’ya sarılmış ısıtmalı Recaro spor koltuklar yer alıyor ve bu da kapı girişlerine ve alt gösterge paneline gidiyor. Apple CarPlay ve Android Auto, üç aylık SiriusXM aboneliği ve üç yıllık Traffic Plus ve Travel Link aboneliği gibi standart olarak beraberinde geliyor. Ses, dokuz hoparlörlü Bose AudioPilot 2 sistemi tarafından verilmektedir.

 

MX-5 Miata 30. Yıldönümü, sırasıyla 34,995 ABD Doları ve 37,595 ABD Doları’ndan başlayan yumuşak üst ve geri çekilebilir sert üst (RF) modellerinde satışa sunulacak. Dünyada sadece 3 bin kişi satılacak ve ABD için ayrılan 500 arabanin tamamı  dün açılan çevrimiçi ön siparişler tarafından sipariş edildi bile . Ancak Mazda uretmeye devam ederse, bir sonraki özel baskı MX-5 Miata için sadece beş yıl daha beklememiz gerekebilir .

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *