µtorrent
  • Ücretsiz
  • Geliştirici BitTorrent
  • DilMulti
  • Boyut4.91MB
  • Versiyon3.5.5

µtorrent

Büyük olasılıkla, bir torrent'i duydunuz, bir torrent kullandınız veya en azından bu terimi internette bir yerde görmüşsünüzdür.

Büyük olasılıkla, bir torrent’i duydunuz, bir torrent kullandınız veya en azından bu terimi internette bir yerde görmüşsünüzdür. Ve onları gerçekten kullanmış olsanız da kullanmasanız da, birçok insan onun gerçekte ne olduğunu bilmiyor. Burada temel konulardan bahsedelim…

 

Torrent nedir?

Teknoloji dünyasında “torrent” kelimesini duyduğunuzda, genellikle çeşitli bilgileri içeren meta verileri içeren bir bilgisayar dosyasını ifade eder. Bir torrent dosyası normalde uzantısı ile geliyor .torrent’e ama gerçek içeriği dağıtılmak üzere içermiyor.

Bu bilgiler daha sonra uTorrent, Transmission veya BitTorrent gibi bir BitTorrent yazılımı tarafından “gerçek” dağıtım için kullanılacak – bu da kullanıcıların torrent dosyalarını kişisel bilgisayarlarına kolayca indirmelerine olanak tanıyor.

Geriye dönüp bakıldığında, BitTorrent teknolojisinin kullanım kolaylığı nedeniyle birçok torrent kullanıcısı, telif hakkıyla korunan materyalleri bilmeden indiriyor. Elbette bu pek çok ülkede hoş karşılanmıyor ve bazıları hapsedilerek yasadışı selleri yasaklıyor. Şimdi, bu, tüm sellerin tüketim için güvenli olmadığı anlamına gelmez. Kullanabileceğiniz çok sayıda yasal torrent sitesi var. 

 

Torrent nasıl çalışır?

Kısacası, bir torrent dosyası, gerçek içeriğin indirilmesini başlatmak için anahtar görevi görür. Birisi paylaşılan bir dosya (yani kitaplar, müzik, belgeler vb.) Almakla ilgilendiğinde, önce ilgili torrent dosyasını elde etmelidir – ya doğrudan .torrent dosyasını indirerek ya da bir mıknatıs bağlantısı kullanarak .

Bu dosyayı / bağlantıyı açmak için bir BitTorrent yazılımı gereklidir. BitTorrent yazılımı torrent dosyasını / bağlantısını taradığında, karşılık gelen dosyayı paylaşan kaynakların konumlarını bulması gerekecektir. Bunu yapmak için, tanımlı izleyiciler listesine (torrent dosyası meta verilerinden) bağlanmaya ve doğrudan bağlantı kurmaya çalışacaktır. Başarılı olursa, uygun içerik aktarılmaya başlayacaktır.

Not: Torrent indirmesi parçalar halinde yapılabilir, bu nedenle gerçekte tam içeriğin parçalarını indiriyorsunuz ve daha sonra tüm parçalar alındığında yeniden birleştiriliyorsunuz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *